Alex
-
Price: £221.00
- Brand: Hairworld UK
- Product Code: ALEX
- Availability: In Stock
Alex is a chic and sophisticated short style with a monofliament top for a natural looking scalp, multidirectional styling and a lightweight feel. The layered cut features a soft fringe, gentle volume on the crown and neatly tapered sides and nape for a polished finish. The colour shown in the image is 60, a beautiful, natural white shade. Also available in a variety of colours
| Cap Construction | |
| Cap Construction | Monofilament top |
| Colour Shown | |
| Colour Shown | 60 |
| Dimensions: Nape | |
| Dimensions: Nape | 2" |
| Dimensions: Crown | |
| Dimensions: Crown | 3 1/4" |
| Dimensions: Fringe Length | |
| Dimensions: Fringe Length | 3" |
| Dimensions: Weight | |
| Dimensions: Weight | 55g |
| Hair Type | |
| Hair Type | Synthetic |
| Size | |
| Size | Average |