Harwood
-
Price: £189.00
- Brand: Natural Image
- Product Code: Harwood
- Availability: In Stock
A close-to-the-head, cropped version of the timeless pixie cut, Harwood features lots of wispy layers at the crown and a nape hugging neck. The Monofilament crown will allow you to style the hair in any direction whilst the Wefted base will create a cool, comfortable and flawless fit.
PLEASE NOTE: Cayenne Mist and Dark Chocolate Mist only available in Average.
| Cap Construction | |
| Cap Construction | Lace front, Mono crown , Wefted base |
| Colour Shown | |
| Colour Shown | Main: Cappuccino Mist , Nutmeg Mist |
| Dimensions: Nape | |
| Dimensions: Nape | 1.5" |
| Dimensions: Crown | |
| Dimensions: Crown | 4" |
| Dimensions: Fringe Length | |
| Dimensions: Fringe Length | 4" |
| Hair Length | |
| Hair Length | Short |
| Hair Type | |
| Hair Type | Synthetic |
| Size | |
| Size | Average and mini Petite |