Alex
-
Price: £194.00
- Brand: Hairworld UK
- Product Code: Alex
- Availability: In Stock
Alex has a full monofilament top section with individual strands being knotted into this fine fabric.
An invisible front hairline achieved by the use of a soft scalloped french lace front provide the wearer with the illusion of natural hair growth from the scalp.
| Cap Construction | |
| Cap Construction | Monofilament top |
| Colour Shown | |
| Colour Shown | 8R |
| Dimensions: Nape | |
| Dimensions: Nape | 2" |
| Dimensions: Crown | |
| Dimensions: Crown | 3" |
| Dimensions: Fringe Length | |
| Dimensions: Fringe Length | 2.5" |
| Dimensions: Hair Length | |
| Dimensions: Hair Length | 2 - 3" |
| Dimensions: Weight | |
| Dimensions: Weight | 55g |
| Hair Length | |
| Hair Length | Short |
| Hair Type | |
| Hair Type | Synthetic |
| Size | |
| Size | Average |